logotype
28 -October -2021 - 00:24

JBR

Takový obyčejný soutěžák-Áca

Takový obyčejný soutěžák-ÁCA –Zdeněk Adam.

Jako malý kluk jsem obdivoval motocyklové soutěžáky  a svátkem pro mne byl  každý pátek ,to vycházel Svět motorů a v něm aktuální i starší informace o soutěžní sportu.V Pačejově byl v té době Svazarm na vysoké úrovni s členskou základnou cca 125 členů-aktivních.Tehdy se pořádaly Branné motocyklové soutěže.Bylo to takové enduro pro chudé,ale hodně budoucích ikon,které následně vystoupaly i na posty mistrů světa, začínalo na těchto soutěžích na Jawě 50 Pionýr.Jedna z těchto soutěží se tehdy konala i v Pačejově.Jako 13letý kluk jsem přímo hltal všechno dění kolem samotné soutěže.Co mě však nejvíce zaujalo byl jezdec z Klatov  Zdeněk Adam z Klatov na žluté Jawě 100.Opravdový soutěžní motocykl jsme obdivovali všichni a samotného Zdenka také. Za pár let jsem v novinách četl novinách jsem četl :,,Soutěž pro začínající motocyklové jezdce“ v Klatovech.S kamarádem Jardou jsme se vydali na ,,Pinžrech“ po ose do Klatov.Já se tenkrát rozšlehal na  polní cestě a po několikakilometrovém dojezdu se zlomenou klíční kostí/to byla slast/ jsem absolvoval ještě převoz osobním autem do Klatovské nemocnice  a potom převoz  domů.Co však bylo hlavní mezi velkými soutěžáky jsem zaregistroval i Zdenka Adama –tehdy již zkušeného soutěžáka.Později jsme, po přechodu do stejné kubatury na Jawách 90, spolu několik let soupeřili.Pamatuji se,že když vždycky odstartoval,tak plesknul motorku vzadu přes sedlo.Jemu to více jelo a hlavně to měl spolehlivé a já byl zase o nějaký krok mladší.Hlavním konkurentem pro něj však byl Jarda Fridrich.Hodně dlouho jsme se spolu řezali a Zdeněk nakonec přešel na velkou Jawu .Soutěže se přestali jezdit a my nabrali nejen nějaké kilogramy ,ale i roky.No a stali se z nás kamarádi.Před několika lety jsme obdržel nabídku jet jako vedoucí jezdec cyklozávodu Král Šumavy-tedy jak doprovodný jezdce prvního –vedoucího závodního cyklisty.Měl jsem radost  z informace ,že jako muj parťák bude právě Zdeněk Adam.I přes nějaká leta mu to při najíždění hezky uhánělo a já se opět vracel do mladých let,kdy jsem zase viděl jeho záda před sebou.Super parťák a spolehlivý a tak jsme si to užívali oba.Tyto cyklistické závody jsou super v tom,že se oficiálně dostanete do terénu našich soutěží  a samotný závod je někdy hodně ostrý i pro nás jak doprovody.Ve sjezdu se jede opravdu nadoraz a mladý nadupaný cyklista na super kole za několik set tisíc dokáže jet bezkonkurenční palbu.

Zdeněk byl vždy super kluk a parťák a i když jsme byli konkurenti neváhal mi např. dodat nedostatkovou ojniční sadu i s vědomím ,že na dalším závodě bude mít konkurenci apod..

Ano  přátelé Zdeněk byl.Minulý čtvrtek jsme mu naposledy na jeho pohřbu zařehtali motorkama a ……………….. je to.20motorek v omezovači a tím to tady končí.

Jeho historie v motocyklových soutěžích by vydala na knížku,ale já ho viděl tak ,jak to píšu.Stále veselý,s dobrou náladou a bezva kamarád a….. muj parťák.

Odešel další ,,takový obyčejný soutěžák“.

Zdraví Honza Benda

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2021  Enduro JBR   všechna práva vyhrazena. Majitel flandermann | update for berny (netlife-ultimate.eu)Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat