logotype
22 -April -2021 - 18:30

JBR

Sezona 2020 v enduru-hodnocení

Zdravím přátele endura.

S výjimkou krátkých individuálních svezení a závodů v zahraničí to máme asi za sebou.Dovolím si tedy zhodnotit letošní sezonu očima laika.

Start: Uhlířské Janovice-Velmi kvalitně uspořádaný závod a těžký,náročný.Tam se stanovil trend letošní sezony a laťka hodně vysoko.Zároveň se otevřely oči všem jezdcům i doprovodům.

Narychlo Jinín-Další závod sezony -už jen jeden test a další změna trendu.Do tvorby tratě začínají mluvit jezdci a stanovují si co se pojede,jak se pojede a organizátor je odsunut do role blbce.

Třetí závod Drmoul:Kvalitní zázemí,těžká a kvalitní trať a zkušenosti pořadatele s pořádáním závodů.Bohužel ne se závody MMČR.Dlouhé testy s minimem pořadatelů resp.neuhlídaná trať s možností krácení.

Úterý -tedy místo pořádání :To byl takový samozřejmý závod-který se dá očekávat i příští roky.Velká účast a hezké testy.Absolutní předvídatelná  prašnost a hlavně  neschopná časomíra-tedy spíše schopná,ale neschopná měření a nový poznatek,když se nepodaří časy změřit,tak se prostě vymyslí.Zarážející spíše je,že je akceptují všichni zúčastnění.

Mšeno-klasika na stálých testech,dobrá organizace bez avizovaných čipů na časomíře.Velkým plusem byl i endurový přejezd.

Ostatní závody se vzhledem k  situaci s Covidem nekonaly.

Nekonal se i závod -soutěž v Plasích ,který se měl jet jako ME.

Minulá sezona přinesla mnoho nového.Naznačila trend ,kterým se bude české enduro ubírat.Seriál enduro sprintů v letošní podobě se ujal.Zvýšil se počet pořadatelů-nenáročnost organizace,snadný system  povolení ze strany příslušných orgánů bez nutnosti povolení od velkého množství majitelů pozemků a hlavně adekvátní zajímavý příjem financí pro pořadatele s nižší výší výdajů.Takže po vzoru s crosscountry je tendence,že v dalších letech budeme mít pořadatelů jako máku.Zrušená povinnost dvou testů a nulový přejezd jsou hlavní důvody,proč každý potenciální pořadatel bude kalkulovat.Natáhnout jeden test na cca 7-8 minut je snadný úkol pro každého,kdo bude mít chuť pořádat.Dalšími pozitivy jsou velká účast našich i zahraničních jezdců a tím pádem daleko vyšší jezdecká úroveň.Klasičtí jezdci,kteří se dříve  umisťovali na předních místech najednou museli sahnout na všechny své zbraně a někteří zjistili,že zase tak velké hvězdy nejsou.Je to samozřejmě danné i systémem endura-neendura,díky kterému své přednosti zvýrazňovali jezdci motocrossu,kteří by si v klasickém enduru nesáhli ani do první desítky,ale kdo ví?Nutno však dodat,že se ve startovní poli objevili i mladí,talentovaní jezdci,kteří mnohými stájemi ,vzhledem k  jejich nenadále vysoké jezdecké úrovni,nejsou zrovna ve startovní listině vítáni a také zahraniční jezdci vysokých kvalit.

Dalším pozitivním atributem tohoto  systému je ,že nutnost přejíždění doprovodů do jinde umístěných časových kontrol je již minulostí.Servisní zona je většinou na jednom místě a tak je možné při dlouhém odpočinku v depu nejen natankovat,ale zároveň si při servisu ugrilovat klobásku anebo steak , protože času je dost a servis případně zrealizuje doprovod.Na motocyklu se může měnit cokoliv/ a kdokoliv/ a tak s výjimkou poškození při pádu je technický stav motocyklu bez problémů.Pro doprovody to znamená minimální starosti a možnost si dát pivko celý den a v klidu se i podívat na trať a nebo do místního občerstvení, no a když je ráno nějaký ten zbyťáček,tak se nic neděje,protože se nikdo nikam nepřesouvá po veřejné komunikaci.

A nyní to hlavní-vše se  odehrává na jednom místě a jezdcům se tento trend zamlouvá a vyhovuje jim,protože, jak se ukázalo,mimo jiné mohou mluvit do stavby tratě,upravovat ji dle svých připomínek-mnozí  si prosadí potřebné úpravy a i např. ještě po zaváděcím kole.

Takže se dle mého názoru sezona 2020 velmi vydařila a ukázala velmi progresivní trend českého endura pro další roky.

Vlastně endura,ale je  tohle ještě enduro-nevím.

Zdravím HOnza Benda

Komentáře   

 
#1 Enduro JBRManual 2020-11-27 07:13
I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing
posted at this web site is actually pleasant.

My website: free xxx movies
Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2021  Enduro JBR   všechna práva vyhrazena. Majitel flandermann | update for berny (netlife-ultimate.eu)Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat